Kıbrıs Hakkında – Kıbrıs’ta Yaşam

kıbrıs hakkında

Akdeniz iklimine sahip olan ve muhteşem bir ada yapısına sahip olan Kıbrıs, gerçekten de ziyaretçilerine muhteşem günler yaşatıyor. Özellikle ömür boyunca burada yaşam isteyen birçok insan, ilk ziyaretlerinde burada kalmaya karar veriyor ve Akdeniz ikliminin ılıman havasında yılın birçok mevsiminde, aktif olarak denize girebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda, sizlere Kıbrıs hakkında genel bilgiler aktaracağız. Peki kıbrıs hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir, bu bölgede yaşanan cazip farklılıklar hangileridir?

Kıbrıs Hakkında – Kıbrıs’ta Yaşam

Akdeniz’in incisi olarak da bilinen Kıbrıs, muhteşem bir kültüre, tarihe ve misafirperverliğine ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzellikleriyle nam salan ve doğayla iç içe olan Kıbrıs, burada yaşayan insanlara kısacası doğallık katıyor diyebiliriz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplamda 6 adet ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Güzelyurt, İskele, Girne, Lefke ve Gazimağusa’dır.

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’dır. Genellikle iş merkezlerini içerisinde barındıran bu ilçede yaşam daha kalabalıktır. Sakin ve dingin bir hayat isteyen Kıbrıslılar genellikle İskele ve Girne bölgelerinde bir ev satın alarak veya kiralayarak yılın her mevsiminde sakin bir yaşam geçirir, aynı zamanda burada kaldıkları süre boyunca ılıman iklimle beraber sınırsız bir tatil havasında yaşayabilirler. Ilıman iklim, özellikle bölgede yaşamaya karar vermek isteyen insanlar için büyük önem taşır. Bu nedenle Kıbrıs hakkında bilinmesi gerekenlerden birisi de mevsim ve sıcaklıktır.

Berrak sularıyla, altın kumsallarıyla ve çeşitli plajlarıyla misafirlerini bekleyen Kıbrıs’ta her gittiğiniz alanda bir kahve içebilirsiniz. Kahve tüketimi yoğun olan Kıbrıs bölgesinde genellikle kahve ikramları yapılır, misafirler daima hoş karşılanır ve her milletten insan bulunabilir. Yabancı dile sahip olan farklı milletlerle bile kısa zamanda sıcak ilişkiler kurabilirsiniz. Resmi para birimi Türk Lirası olan Kuzey Kıbrıs’ın, konuştuğu dil ise Türkçe’dir.

  • KIBRIS İKLİMİ

Kıbrıs, Akdeniz’e yakınlığıyla bilinen mükemmel bir adadır. Akdeniz iklimini yaşayan ve genellikle ılıman bir mevsim geçişleri yaşayan ülkede yazlar sıcak ve kurak geçmektedir. Yaz sıcaklıkları bazen çok yüksek seviyelere çıkabilir. Bu nedenle birçok gezginin elinde fazlasıyla su şişeleri görebilirsiniz. Kıbrıs, kışın da aşırı soğuk bir bölge değildir. Kışın Kıbrıs bölgesi az yağış alır ve bitki örtüsü de makidir. Kuzey Kıbrıs bölgesinde 365 günün 300 günü, genellikle açık ve güneşli bir havaya sahiptir. Ortalama sıcaklıklardan bahsedecek olursak, yaz aylarında bu sıcaklık seviyeleri 20-30 santigrat dereceleri görebilir. Kışın ise bu sıcaklık 5-15 santigrat derece arasında seyretmektedir.

  • KIBRIS’TA ULAŞIM

Kuzey Kıbrıs bölgesinde bir ilçeden diğer bir ilçeye geçerken, en uygun ulaşım yolu otobüs olacaktır. Hem maliyet açısından hem de kolaylık açısından imkanlar sağlanırken, 6 ilçe arasında da kısa süreli gezintiler yapabilirsiniz. Kıbrıs’ta otobüsler genellikle Sabah 06.30 ve akşam 21.00 saatlerinde çalışmaktadır. Ayrıca her durakta 30 dakikada bir otobüs bulabilme şansınız varken, firmaya bağlı olsa da ortalama ödeyeceğiniz ücret 15 TL’dir.

Ülkede en çok tercih edilen ve aktif çalışan otobüs firmalarından da bahsedebiliriz. Girne ve Lefkoşa arasında bir gezinti yapmayı düşünüyorsanız, Kombos firmasının otobüslerine binebilirsiniz. Ayrıca, Lefkoşa ve Gazimağusa arasında İtimat firmasını, Lefkoşa ve Güzelyurt arasında da Çimen firmalarını kullanabilirsiniz. Dilerseniz, firmaların internet siteleri üzerinden de rezervasyon yaptırabilir, yerinizi ayırtabilirsiniz.

  • KIBRIS’TA ELEKTRİK

Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan elektrik sistemi, Türkiye elektrik sistemiyle aynıdır. Kuzey Kıbrıs bölgesinde de, 220/240V A/C 50Hz elektrik kullanılmaktadır. Priz girişleri ise, Türkiye’de olduğu gibi üç girişlidir.

  • KIBRIS’TA TRAFİK

Kuzey Kıbrıs bölgesine, Türkiye’de olduğu gibi sağdan akan bir trafiğe sahip ülkeden giriş yapıyorsanız, işlerin biraz farklı olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü Kuzey Kıbrıs’ta trafik sol şeritten akmaktadır ve direksiyonlar da sağ kısımda bulunur. Bu nedenle trafiğe çıkarken ve yolunuza yaya olarak devam ederken sağınızı solunuzu iyi kontrol etmelisiniz. Kıbrıs hakkında bilinmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de mutlaka trafiktir.

  • KIBRIS’TA SAAT

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaz ayında UTC +3 saat dilimi kullanılmaktadır. Kışın ise UTC +2 zaman dilimi kullanılıyor.

  • KIBRIS’TA TELEFON

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde cep telefonu kodları +90 veya 0090’dır. Sabit telefonları alan kodu ise +392’dir. Kıbrıs hakkında detayları öğrendikten sonra, gece hayatına da göz atabiliriz.

kıbrıs hakkında 2
kıbrıs hakkında
  • KIBRIS GECE HAYATI

Kıbrıs, günümüzde en iyi gece hayatını yaşayan ülkelerden birisidir. Gündüz vakitlerinde ortalığın cıvıl cıvıl olduğunu görebilirsiniz. Aynı durumun gece saatlerine kadar etkili olduğunu da belirtebiliriz. Oldukça sosyal ve hareketli bir yaşam barındıran Kıbrıs, aynı sosyalliği ve hareketliliği gece yarılarına kadar da devam ettirebilmektedir. Özellikle turistik amaçla ülkeyi ziyaret eden birçok insan, muhteşem bir şekilde eğlendiklerini dile getirmektedir.

Müzik seslerinin gece yarısından itibaren yükseldiği Kıbrıs’ta, sokaklarda bile gösterilere denk gelebilirsiniz. Danslar, gösteriler ve daha birçok eğlence ortamıyla, Kıbrıs’tan eğlenmeden çıkmayacaksınız. Bu adaya gezmeye geliyorsanız mutlaka gece hayatına göz atmalı, muhteşem ortamlarda eğlenebilmeli ve gününüzü gün etmelisiniz.

Kıbrıs hakkında detaylı bilgilere sahip olduktan sonra, gezilecek yerleri de mutlaka iyi analiz etmelisiniz. Özellikle turistler tarafından çokça tercih edilen İskele bölgesi, muhteşem bir doğal güzellik barındırır. Altın kumsallarıyla birlikte, berrak deniz manzarasıyla muhteşem vakit geçirebilir, sevdiklerinizle hiç unutamayacağınız bir tatil yaşayabilirsiniz. Ayrıca İskele bölgesinde akşamları gece hayatı yine hareketli olmaktadır. Bu nedenle gece hayatına giriş yaptığınızda her bölgede eğlenebilecek, muhteşem mekanlarda zaman geçirebilecek ve unutulmaz dakikalar geçirebileceksiniz.

Kıbrıs tarihini de buraya tıklayarak okuyabilir, Kıbrıs’ın tarihsel gelişimi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Compare listings

Karşılaştırmak